Euroregion Neisse e.V.

Komparace Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa s euroregiony
na belgicko-nizozemsko-německé hranici

Home de pl

Právní postavení

Zásadní rozdíl je v právním postavení euroregionů. Všechny dotčené euroregiony mají právní subjektivitu (registrované sdružení - e.V., zájmové sdružení (zweckveband) či stichting), zatím co Euroregion Neisse-Nisa-Nysa je typickým modelem tzv. „dvojčat", v tomto případě „trojčat", kde na každé straně existuje sdružení s právní subjektivitou a euroregion je založen na základě kooperační dohody mezi těmito sdruženími. Ta ovšem nezakládá nový právní subjekt. Tento aspekt má významný vliv na organizační strukturu i samotné fungování euroregionu.
Společný subjekt a společné řízení euroregionu (sekretariát) má významný vliv na kvalitu spolupráce. Při rozhovorech s řediteli euroregionů bylo několikrát zdůrazněno, že opravdový rozvoj spolupráce a zvýšení kvality fungování euroregionu nastalo až s vytvořením společného právního subjektu s jedním ředitelem (sekretářem).
To, že jsou dotčené euroregiony jedním právním subjektem, rovněž posiluje jejich postavení vůči regionálním a národním orgánům i vytváří větší důvěryhodnost u členských obcí. Rovněž to přispívá k obhájení jejich role v implementaci programů přeshraniční spolupráce, jelikož se jedná o opravdu společné přeshraniční struktury (de facto i de jure).