Euroregion Neisse e.V.

Komparace Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa s euroregiony
na belgicko-nizozemsko-německé hranici

Home de pl

Pracovní skupiny, výbory

Velké a zajímavé rozdíly existují v počtu, zaměření a fungování pracovních skupin resp. výborů.
Co se týče počtu pracovních skupin, stojí na jedné straně Euregio Maas-Rhein a EUREGIO s osmi pracovními skupinami, které jsou změřeny na konkrétnější oblasti spolupráce a na druhé straně pak Euregio Rhein-Waal a rhein-maas-nord, ve kterých pracují pouze 3 pracovní skupiny. Euroregion Neisse-Nisa-Nysa má 16 pracovních skupin, což je nesrovnatelně více. Otázkou tedy je, zda je tento počet pracovních skupin udržitelný a přínosný. Nicméně i v EMR existují vedle standardních 8 pracovních skupin i dočasné výbory pro řešení aktuálních témat.

Obr.: Počet pracovních skupin srovnávaných euroregionů

graf_07.jpg 

Zajímavé rozdíly jsou i v obsazení pracovních skupin. V euroregionech s menším počtem pracovních skupin (Euregio Rhein-Waal a rhein-maas-nord) jsou jejich členy přímo zástupci členů euroregionů (obcí, okresů a komor). V euroregionech s větším počtem skupin (Euregio Maas-Rhein a EUREGIO) pracují ve skupinách zástupci zainteresovaných subjektů dané oblasti.
Co se týče zaměření pracovních skupin stojí za povšimnutí následující témata, která nejsou řešena v pracovních skupinách ERN:

  • Udržitelný rozvoj.
  • Politika zaměstnanosti.
  • Klima.

Velkým rozdílem v roli pracovních skupin je skutečnost, že pracovní skupiny všech porovnávaných euroregionů hrají důležitou roli v posuzování přeshraničních projektů (INTERREG IVA). To jim dodává velkou vážnost. Někdy to ale může omezovat „klasickou" roli skupin: výměnu zkušeností, rozvoj spolupráce, nacházení řešení společných problémů či přípravu společných aktivit.